

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -100 V |
| Length | 3.04 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 1 Ω |
| Height | 1.02 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | ZXMP10A13FTA |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -500 mA |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Power Dissipation | 625 mW |
| Threshold Voltage | -4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 141 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | -700 mA |
| Rds On Max | 1 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 1.6 ns |
| Turn-Off Delay Time | 5.9 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 3.3 ns |
| Rise Time | 2.1 ns |
| Gate Charge | 3.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.45 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -100 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 2818
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21946
Ext.Price$0.21946
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21946 | $0.21946 |
| 10 | $0.19587 | $1.95870 |
| 50 | $0.17482 | $8.74100 |
| 100 | $0.15259 | $15.25900 |
| 500 | $0.13318 | $66.59000 |
| 1000 | $0.12572 | $125.72000 |
| 3000 | $0.11868 | $356.04000 |
| 5000 | $0.11211 | $560.55000 |
